Всички категории

6-те Най-Добри Кремове за Рани

На всеки му се е случвало поне веднъж в живота си да се нарани лошо. Като деца всички сме падали по площадките и сме свикнали с охлузванията. В живота е така обаче, че (за добро или лошо) не само децата имат рани.

Всяка рана трябва да се третира с подходящите средства, а няма по-добро средство за третиране на рани от един хубав крем!

Както раните по тялото, така и раните по сърцето имат нужда от грижа. За жалост, трудно ще ви помогнем да се погрижите за душевните си рани… С телесните обаче можем да помогнем.

Задължително е да се погрижите за раната си по правилния начин. Това е от съществено значение за предотвратяване на инфекции, подпомагане на заздравяването и намаляване на белезите.

Нанасянето на крем или мехлем върху раната може значително да подобри процеса на заздравяване. Подходящите продукти поддържат раната влажна. А това е от ключово за по-бързото заздравяване и осигуряването на защитна бариера срещу бактерии и други вредни патогени.

Кремовете за рани могат да ви предложат многобройни ползи.

Те могат да предотвратят изсъхването на раната и образуването на струпеи, което може да попречи на заздравяването. Освен това много мехлеми съдържат антибактериални свойства, които помагат за предпазване от инфекции.

Как обаче да разберете точно от какво се нуждае вашето нараняване? Разбира се, няма по-добра подкрепа от адекватната медицинска грижа. Тя обаче почти задължително ще завърши с прилагането на подходящия крем за вашата рана.

Ако искате да научите повече за тези чародейни лечебни средства, сте попаднали на правилното място. Подготвили сме това ръководство специално за да ви запознаем с всичко, което трябва да знаете за кремовете за рани.

В него ще научите как да се погрижите за раните си, какво да търсите в крема за рани и какво ли още не… А накрая ще откриете и няколко от най-добрите актуални продукти

Какво представляват раните?

Отворената рана е всяко вътрешно или външно нараняване, при което вътрешната тъкан е изложена на въздействието на външната среда. Не всяка рана обаче има нужда от специализирана медицинска намеса. В много от случаите хората могат да третират раните си у дома с помощта на подходящите лекарства.

Разбира се, при тежки рани, които включват, не дай Боже, значително кървене или фрактури, задължително трябва да се потърси спешна медицинска помощ.

Важно е да разбирате какво точно представляват раните и какви видове рани могат да съществуват. Така ще знаете какво да правите в определени случаи. Именно затова ще навлезем в малко повече подробности по отношение на основните видове рани.

Те най-общо се разделят на две категории: отворени и затворени.

При затворената рана увреждането на тъканите и кървенето се случват под повърхността на кожата. Такива са например при натъртванията. Отворената рана, от друга страна, включва разкъсване на кожата, при което вътрешната тъкан остава открита. Откритите рани обикновено са резултат от падане, операция и др.

Нека да проучим различните видове рани по-внимателно…

Отворени рани

Отворените рани са един от най-често срещаните видове рани, които имат нужда от специално лечение. Повечето кремове на пазара са ориентирани именно към тях. Именно затова искаме да ви обясним какво представляват основните видове отворени рани.

Да започнем с охлузванията, наричани още ожулвания или абразивните рани. Те се получават, когато кожата се търка или плъзга по груба повърхност.

При ожулванията се отделя много малко кръв. Въпреки това е важно раната да се дезинфекцира и да се отстранят всички остатъци, за да се предотврати инфекция.

Преминаваме към онова, което се нарича разкъсване. Това е дълбок отвор на мускула или на кожата. Обикновено разкъсванията се получават при злополуки или инциденти с ножове, машини или други остри инструменти. Този вид рана може да предизвика значително кървене.

Насилствено разкъсване на кожата и подлежащата тъкан се нарича авулзия. Тя може да е резултат от насилствени инциденти, сред които: експлозии, нападения на животни, автомобилни катастрофи и др.

Друг много често срещан вид рани са прободните рани. Прободната рана представлява малък отвор в меките тъкани.

Някои стърготини, игли и други подобни могат да причинят остри прободни рани, които засягат само външните слоеве на тъканта. Прободните рани от нож или пистолет обаче могат да увредят дълбоко разположените мускули и вътрешни органи, което може да доведе до значително кървене.

Разрезът е чисто и право нарушение на целостта на кожата. При много хирургични процедури се използват разрези. Въпреки това инциденти с ножове, бръснарски ножчета, счупени стъкла и други остри предмети са основните отговорници за повечето разрези.

Обикновено разрезите предизвикват силно и бързо кървене. Дълбоките разрези могат да увредят мускулите или нервите и най-вероятно ще изискват зашиване.

Съществуват и други разновидности на отворените рани, но това са основните случаи. В по-леките си варианти отворените рани могат да минат и само с една добра хигиенизация. По-тежките случаи обаче изискват незабавна медицинска намеса.

По-леки порязвания и одрасквания

Възможно най-често срещаните и ежедневни рани са различните леки порязвания и одрасквания. Те се срещат в огромна честота и възникват по време на редица ежедневни дейности.

Подобни рани обикновено засягат външните слоеве на кожата и се характеризират с кървене, зачервяване и лека болка. Не са нещо, от което трябва да са боите, но са нещо, за което определено трябва да се погрижите.

Първоначалното лечение включва старателно почистване на раната с мека вода и сапун, за да се отстранят замърсяванията и остатъците. След това бихте могли да ги третирате с есенциални антибиотични кремове. Разбира се, след консултация с лекар.

Тези мехлеми помагат за предотвратяване на инфекции и овлажняват раната, като спомагат за по-бързото ѝ заздравяване. Нанася се тънък слой от мехлема след почистване и подсушаване на раната, след което следва покриване със стерилна превръзка.

Изгаряния

Другите ужасно често срещани рани в нашето ежедневие са различните видове изгаряния. В повечето случаи става въпрос за леки степени на изгаряне. Дори и лекото изгаряне обаче не е никак приятно.

Изгарянията се класифицират в три степени в зависимост от тяхната тежест.

Изгарянията първа степен засягат само външния слой на кожата (епидермиса), като причиняват зачервяване и болка. Изгарянията от втора степен обаче засягат както епидермиса, така и долния слой (дермата). А това води до появата на мехури, подуване и силна болка.

Изгарянията от трета степен вече са нещо доста сериозно. Те навлизат в по-дълбоки тъкани, причинявайки бяла или почерняла, овъглена кожа, която може да е изтръпнала поради увреждане на нервите.

Как да се справите с различните видове изгаряния?

При изгаряния от първа степен охладете мястото с течаща вода за няколко минути и след това нанесете крем на основата на алое вера или вазелин, за да поддържате кожата влажна. След като охладите изгарянето, използвайте антибиотичен мехлем за изгаряния от втора степен, за да предотвратите инфекция и да подпомогнете заздравяването.

Изгарянията от трета степен изискват незабавна медицинска помощ и не трябва да се лекуват с кремове, които се продават без рецепта.

Хирургични рани

Хирургичните (или следоперативните) рани са резултат от разрези, направени по време на операция. Правилните следоперативни грижи са от решаващо значение за предотвратяване на инфекции, осигуряването на заздравяването и заличаването на белега.

Първоначалните грижи включват поддържане на раната чиста и суха, следване на инструкциите на хирурга и наблюдение за признаци на инфекция. За тях е най-добре да се използват кремовете и мехлеми, които е препоръчал специализираният лекар.

Обикновено те включват антибиотични кремове. Те помагат да се поддържа раната влажна и да се предотвратяват бактериални инфекции.

Не забравяйте! Винаги следвайте конкретните инструкции, дадени от вашия личен лекар. Той знае най-добре от какво се нуждае вашата рана.

Хронични рани

На много хора им се налага да се справят и с редица различни хронични рани. Такива са например диабетните язви или раните, причинени от натиск. Те изискват дългосрочни грижи и вниматлено управление.

Тези рани често се лекуват бавно поради различни медицински състояния като лошо кръвообращение, причинено от диабет, или др.

При хронични рани прилагайте кремове, които подпомагат заздравяването и осигуряват антибактериална защита. Кремовете от медицински мед са ефективни заради антимикробните си свойства и способността си да поддържа влажна среда в раната.

Освен това могат да се използват мехлеми на основата на хидрогел, които поддържат раната хидратирана. От съществено значение е да се консултирате със своя лекар, за да се съставицялостен план за лечение. Много често освен използването на подходящ крем се налага и интеграцията на друг тип терапия.

Как да се погрижите за раната си?

Разбирането на различните видове рани и на това как да ги третирате може значително да подобри процеса на оздравяване и да предотврати усложнения. Правилната грижа за раните, съобразена с конкретния вид рана, е от решаващо значение за постигането на най-добри резултати.

Именно затова се постарахме да наблегнем на този въпрос и в предишната секция. Тук обаче предстои да навлезем в повече подробности по отношение на това как да се погрижите качествено за раните си.

Има определени стъпки, които е добре да следвате. Процедурите ще се изменят с течение на времето. Затова е особено важно да прилагате правилното лечение с оглед на своето състояние.

В началото

Добре, паднали сте, порязали сте се, ударили сте се, охлузили сте се. Какво да правите?

Имате ли отворена рана, важно е да я третирате адекватно от самото начало. Естествено, нищо не отменя добрия специалист. Всеки лекар обаче ще ви насочи към кремовете за рани.

Третирането на рана с крем за рани е ключов процес в началната фаза на зарастване. Той цели предотвратяване на инфекции, намаляване на възпалението и ускоряване на регенерацията на тъканите.

Първата стъпка е хигиеничното почистване на раната. То включва използването на стерилни ръкавици и антисептичен разтвор (като физиологичен разтвор (NaCl 0.9%) за отстраняване на замърсявания, некротична тъкан и микроорганизми.

След почистването се препоръчва изсушаване на зоната с чиста стерилна марля. Постарайте се да избягвате триене, което може да повреди деликатните нови тъкани. Нанасянето на крема за рани се извършва с тънък, равномерен слой. Използвайте стерилна шпатула или ръкавици, за да се избегне контаминация.

Кремът за рани често съдържа антибактериални агенти като неомицин, бацитрацин или мупироцин, които инхибират бактериалния растеж и намаляват риска от инфекция. Някои кремове включват и противовъзпалителни компоненти като кортикостероиди, които намаляват локалното възпаление и отока.

След нанасяне на крема раната се покрива със стерилна превръзка. Така се поддържа влажна среда, благоприятстваща епителизацията и ограничаването на скарификацията. Важно е да се избягва пресушаването на раната, тъй като сухата среда може да забави процеса на зарастване.

Редовното наблюдение на раната е критични за успешното ѝ зарастване и предотвратяването на усложнения.

Ефективното лечение

Ефективното лечение на рани в домашни условия започва с установяването на постоянни ежедневни грижи.

Почиствайте раната поне веднъж дневно с мек сапун и вода. Това предотвратява инфекциите и поддържа раната свободна от замърсявания и остатъци.

След почистване внимателно нанесете тънък слой от подходящия крем, за да поддържате раната влажна и да предотвратите инфекция. Използвайте чист памучен тампон или марлен тампон, за да избегнете замърсяване. Вече знаете как да правите това.

Превръзката трябва да се сменя редовно, обикновено веднъж на 24 часа, при намокряне или замърсяване. След всяка смяна на превръзката раната трябва да се оглежда за признаци на инфекция. Такива са например зачервяването, повишената чувствителност или изтичането на гноевидна течност.

Уверете се, че превръзките са стерилни и покриват напълно раната, за да я предпазят от по-нататъшно нараняване и замърсяване.

Наблюдение за признаци на инфекция

Редовно наблюдавайте раната за признаци на инфекция. Основните показатели включват редица симптоми.

Повишеното зачервяване или подуване около раната може да означава инфекция. Увеличаващата се болка или чувствителност около мястото на раната също може да бъде симптом за инфекция.

Гной или секрет с неприятна миризма обаче вече са ясен признак за инфекция.

Следете раната си внимателно и реагирайте навреме. Ако се наложи, вземете незабавни мерки, за да се предпазите от по-нататъшни усложнения.

Често срещани проблеми

Дори при подходящи грижи могат да възникнат усложнения. От съществено значение е да ги разпознавате и да се справяте с тях своевременно.

Леко зачервяване и подуване са нормални в началото, но постепенно трябва да намалеят. Устойчивото или влошаващо се зачервяване и подуване се нуждаят от медицинска помощ.

Вашата рана задължително ще секретира. Това е част от възстановителният процес.

Ясен или леко жълт секрет може да бъде част от рутинното оздравяване. Вече знаете обаче, че всеки гноен, зелен или миришещ на гной секрет показва инфекция, която изисква незабавна медицинска грижа.

Понякога възпаленията са придружени и от симптоми на треска. Болка в мускулите и ставите, скованост, висока температура – тези симптоми означават борба с инфекцията. В случай че усещате продължителна треска след първите дни, потърсете медицинска помощ.

Ако след няколко дена раната не показва признаци на заздравяване или започва да изглежда по-зле, това може да означава скрит проблем. В този случай също е добре да се обърнете към своя лекар.

Прекомерната болка също е сигнал за помощ. Да, в началото със сигурност ще ви боли. Особено ако раната ви е по-сериозна. От един момент нататък обаче, болката трябва да започне да отшумява. Не се ли случва нищо подобно, усещате ли, че болката се засилва, незабавно потърсете лекар.

Подпомагане на заздравяването

Има редица начини да подпомогнете възстановяването си. Съветваме ви да спазвате основните от тях, ако искате да ускорите процеса и да се почувствате като себе си по-скоро. (А кой не иска?)

Подпомагането на по-бързото оздравяване включва директна грижа за раната и цялостно здраве и благополучие. Нанасяйте крем върху раната, за да я поддържате влажна и да подпомогнете по-бързото ѝ заздравяване. Влажната среда може да ускори възстановяването на тъканите.

Естествено, постарайте се да избягвате повторното нараняване. Предпазвайте раната от по-нататъшни травми, като я покривате и избягвате дейности, които могат да доведат до повторно отваряне.

Храненето и начинът на живот играят важна роля в процеса на оздравяване. Важно е да се погрижите тялото ви да получава всичко, от което има нужда, за да се самовъзстанови. То винаги върши основната работа, така че е най-добре да му съдействате.

Създайте си балансирана диета, богата на витамини А и С, цинк и протеини. По този начин ще подпомогнете възстановяването на тъканите и имунната функция.

Правилната хидратация също е важна. Тя е от съществено значение за поддържане на еластичността на кожата и цялостното ѝ здраве.

Избягвайте тютюнопушенето. То може да влоши кръвообращението и да забави процеса на заздравяване. На пушачите със сигурност няма да им бъде леко, но ако изключите или поне намалите консумацията на цигари в ежедневието си, гарантирано ще ускорите възстановителния процес.

Като отворихме дума за кръвообращението, трябва да знаете, че леките физически упражнения могат значително да го подобрят. А това е жизненоважно за заздравяването на раните.

Да, пораздвижете се. Това винаги е добра идея. Внимавайте обаче да не прекалявате. Не се излагайте на излишни рискове и стойте по-скоро в комфортната си зона.

Като включите тези стратегии в ежедневието си, можете ефективно да се справите с раните и да насърчите по-бързото им възстановяване.

Какви естествени средства за третиране на рани съществуват?

Има много начини да се погрижите за раните си. И всички те могат да ви бъдат полезни в редица различни ситуации.

От дълбока древност човешката цивилизация познава различни способи за лечение. Модерната фармакология е много късно явление. Именно затова на нашите прадеди им се е налаго да се справят с различни средства.

Природата е дала на човека всичко, от което той се нуждае. Именно затова и в наши дни много от хората си остават привърженици на естествените средства за третиране на рани. Нека се запознаем с основните от тях…

Алое вера

Алое вера е растение от семейство кактуси. То съдържа специфично вещество, което е особено богато на витамини и минерали.

Това лечебно вещество се нарича глюкоманан. Глюкомананът подпомага клетъчната регенерация и кара организма да произвежда колаген. Това вещество е протеин, който тъкмо поради тези свои свойства допринася за заздравяването на раните.

Различни изследвания доказват, че алое вера и неговите съединения могат да подобрят заздравяването на рани. Общите данни сочат, че то може да бъде особено ефективно за заздравяване на рани при изгаряния от първа и втора степен.

Растението може да помогне за запазване на влагата и целостта на кожата. В същото време то успява да облекчи възпалението и да предотвратяви язви.

Ако искате да използвате алое вера върху раните си, може да нанесете тънък слой гел от алое вера върху наранената област. Също така може да превържете раната с превръзка, напоена с гел от алое вера, за да подпомогнете заздравяването.

Това чудесно растение има редица полезни свойства. Именно затова много хора го приемат и под други форми.

То притежава страхотен детоксикиращ ефект. В същото време може да помогне за възстановяването на рани в устната кухина, заздравяването на венците и дори за растеж на коса.

Въпреки че употребата на алое вера не крие рискове, в прекомерни количества може да ви докара стомашен дискомфорт и диария. Можете да разчитате на алое вера, но бъдете внимателни.

Мед

Лечебните свойства на меда са познати от древни времена. Особено по нашите земи това страхотно пчелно злато се използва за какво ли не.

Медът съдържа антиоксидантни, антибактериални и противовъзпалителни свойства. Хората отдавна използват този страхотен пчелен дар в редица традиционни рецепти за заздравяване на рани.

Лабораторни изследвания показват, че медът значително подобрява скоростта на заздравяване на рани при животни. В него се казва също, че той намалява образуването на белези и потиска бактериалния растеж при остри рани и изгаряния.

Медът се справя чудесно в лекуването рани с частична дебелина. Всъщност той се справя много по-добре от други методи на лечение. При следоперативни рани (които са по-дълбоки) обаче употребата му не се препоръчва, тъй като може да причини различни инфекции.

В повечето аптеки се открива специализиран медицински мед. Той е подходящ както за малки, така и за големи рани от различен порядък. Преди употребата му обаче ви съветваме да се посъветвате с медицински специалист. Колкото и големи привърженици да сте на естествените лечения, не рискувайте излишно.

Паста от куркума

Както вероятно всички наши читатели знаят, куркумата е подправка. Вероятно не всички обаче знаят, че тя се извлича от растение, което носи същото име и крие лечебни свойства.

Куркумата съдържа куркумин, който има антибактериални, противогъбични и противовъзпалителни свойства. Именно затова растението може да бъде ефективно в подпомагането на по-бързото зарастване на различни рани.

Куркуминът стимулира производството на растежни фактори, участващи в процеса на заздравяване. По този начин той успява да участва в ускоряването на възстановителния процес.

Куркуминът може да увеличи производството на колаген на мястото на раната. Той насърчава диференциацията на фибробластите в миофибробласти, което стартира оздравителния процес и помага за по-бързото заздравяване на раната.

За да си направите домашен лечебен мехлем, можете да приложите следната рецепта. Смесвате куркумата с топла вода и разбърквате, докато се получи паста. След това може да нанесе пастата върху раната и да я покрие с чиста превръзка.

Този метод може да ви свърши чудесна работа в редица различни ситуации. Имайте предвид обаче, че е препоръчително да използвате пастата от куркума само за по-малки, и то затворени, рани. За открити наранявания са необходими продукти от медицински клас, чието приложение да бъде предварително одобрено от лекуващия ви лекар.

Бихте могли да приемате куркума и през устата. Употребата ѝ крие редица положителни свойства и оказва антивъзпалително и обезболително въздействие. Освен това куркумата може да подобри функционирането на черния ви дроб и на храносмилателната система.

Имайте предвид обаче, че в случай че прекалите с дозата, рискувате да се изложите на някои от страничните ефекти. Те включват разстройване на стомаха, по-обилно кървене в случай на наранявания и потенциални мускулни контракции.

Чесън

Кого ли не са обработвали с чесън от малък… И то в какви ли не ситуации.

По нашите земи с чесън и люти чушки можем да излекуваме почти всичко. От обикновената настинка, през загубата на вкус, та чак до ракообразни заболявания.

Чесънът има чудесни антибиотични и антибактериални свойства. Именно затова много хора го приемат като хранителна добавка, която да ги държи здрави през зимата (а и не само).

Той помага за регулирането на нивата на холестерол. В същото време може да помогне на много хора да се погрижат и за подскачащото си кръвно налягане.

Сред по-интересните свойства на чесъна са и подпомагане на черния дроб при етанолова атака, редуциране на наднорменото тегло (ако чесънът не върви с редица други мезета, разбира се), подобряване на костната здравина и дори подпомагане при проблеми с паметта.

Не е случайно, че чесънът гони злите духове! Като изключим неприятния дъх (и аромат) и понякога разстроения стомах – това чудодейно растение не крие други рискове.

Освен във всички гореизброени случаи обаче можете да използвате чесъна и при третирането на някои рани. (Каква изненада!)

Чесънът съдържа съединението алицин. Тъкмо то крие в себе си антимикробни и противовъзпалителни свойства.

Различни клинични изследвания са доказали ефикасността на чесъна при лечение на рани. При предклинични проучвания екстрактът от стар чесън е показал потенциал за заздравяване на рани в зависимост от дозата.

Има и други изследвания, които проучват употребата на чесън за лечение на рани върху плъхове. В тях се разкрива, че крем, който съдържа 0,4 % чесън, е особено ефективен за лечение на рани от изгаряне.

Имайте предвид, че все пак са необходими допълнителни проучвания, за да се окаже ефикасността на чесъна при човешки рани. Така или иначе няколко скилидки дневно няма да ви навредят.

Кокосово масло

Полезните свойства на кокосовото масло също са всеизвестни от години насам. А те са какви ли не… Като започнем с повишаването на нивата на добрия холестерол и преминем през регулацията на нива на кръвна захар, можем да стигнем далече.

Редица изследвания доказват, че кокосовото масло подхранва косъма и кожата, като прави косата ви по-лъскава, а кожата по-здрава. Други пък твърдят, че кокосовото масло е особено полезно за редуцирането на наднорменото тегло, подхранването на зъбите, редуцирането на нивата на стрес, подхранването на черния дроб и т.н.

Е, кокосовото масло може да се използва и за третиране на рани. То съдържа веществото, нарчено монолаурин – това е мастна киселина с антимикробни свойства.

Мастните киселини, съдържащи се в растителните масла, играят голяма роля в подпомагането на заздравяването на раните. Именно затова бихте могли да използвате кокосово масло върху различни видове рани, за да намалите риска от инфекция.

Само бъдете внимателни и не прекалявайте. Не разчитайте единствено на растителните масла. Посъветвайте се със своя лекар и вижте към какво ще ви насочи той.

Какво трябва да вземете предвид при покупката на крем за рани?

Да, естествените средства са чудесен начин да се погрижите за раните си. Кой не обича природосъобразния начин на живот? Кой не се чувства добре, когато е част от природния свят?

И сами виждате обаче, че повечето естествени продукти, употребени сами по себе си, могат да ви помогнат само в ограничена степен. Ако искате наистина да излекувате раните си, се нуждаете от нещо, чието въздействие е медицински доказано.

И ако повечето ви охлузвания ще зарастнат в общи линии от само себе си, много от по-сериозните наранявания просто не могат да минат без медицинска грижа и специализирани продукти. Нищо не може да замени адекватните кремове за рани.

Именно за да ви запознаем по-детайлно с тези продукти, сме подготвили тази секция. В нея ще откриете основната информация за тях и междувременно ще научите на какво да обърнете внимание, когато си избирате крем за рани.

Съставки

Когато си избирате крем за рани, е важно да знаете точно от какво се нуждае вашето нараняване. Именно затова е важно да вземете предвид различните съставки на кремовете и кога какво да търсите.

Да започнем с антибактериалните мехлеми. Те са чудесни за предотвратяването на инфекции, особено при порязвания, одрасквания и хирургически рани. Тези мехлеми съдържат активни съставки, които убиват бактериите и възпрепятстват растежа им.

Сред тях е неоспоринът, който съдържа ацитрацин, неомицин и полимиксин В. Той осигурява широкоспектърна защита срещу бактериални инфекции. Много подобен на него е полиспоринът, който на практика е неоспорин без неомицин. Това го прави особено подходящ за хора с алергии към неомицин. Бацитрацинът е по-прост, но също ефикасен антибактериален медикамент.

Множество кремове са специализирани в подпомагането на регенерацията на кожата. Те са от съществено значение при редица по-сериозни охлузвания, разкъсвания и изгаряния.

Аквафорът създава защитна бариера върху раната, като я поддържа влажна и ѝ позволява да зарасне по-бързо. Той е особено ефективен при леки изгаряния, одрасквания и суха, напукана кожа.

Продукт на основата на вазелин, който поддържа раната влажна и предотвратява образуването на струпеи. А струпите биха могли да забавят заздравяването.

Медермата е известна с ефективността си за ограничаване на белези. Тя съдържа съставки, които насърчават образуването на колаген и обновяването на кожата.

Редица други кремове се прилагат за облекчаването на болката и редуцирането на дискомфорта. Те подпомагат процеса на заздравяването, като го правят по-неусетен.

Лидокаинът е сред най-популярните болкоуспокоителни агенти. Този локален анестетик временно изтръпва засегнатата област, като облекчава незабавно болката. Той е подходящ за леки изгаряния, ухапвания от насекоми и малки порязвания.

Бендарилът се използва основно за облекчаване на сърбежа. Въпреки това обаче той може да намали и дискомфорта при други по-малки наранявания.

В редица кремове неоспоринът се комбинира с различни обезболителни вещества. Именно по този начин се постига болкоуспокоителен, противовъзпалителен и лечителен процес.

Форма

Формата или консистенцията на кремовете за рани играе основна роля в тяхната ефективност и приложение. В зависимост от вида на раната и целта на лечението кремовете могат да варират по текстура, вискозитет и съдържание на активни съставки. Но да се движим поред…

Геловете са леки и прозрачни продукти, които обикновено съдържат висока концентрация на вода. Те създават прохладен ефект при нанасяне, което ги прави подходящи за употреба при изгаряния и рани с минимален ексудат. Геловете често съдържат хидроколоиди или алгинати, които поддържат раната влажна и подпомагат автолитичното почистване, без да оставят мазни остатъци.

Кремовете имат по-лека текстура в сравнение с мазилата и обикновено съдържат комбинация от вода и масла. Те са подходящи за рани, които изискват умерена хидратация и прилагане на активни съставки (като антибиотици или кортикостероиди).

Кремовете лесно се абсорбират и позволяват на кожата да диша. А това ги прави подходящи за използване върху рани с по-малко ексудат или за лечение на кожните заболявания около раната.

Мазилата, или мехлемите, са продукти с високо съдържание на липиди, което им придава плътна и мазна текстура. Те образуват оклузивен слой върху раната, който предпазва от външни замърсители и задържа влагата.

Мехлемите са идеални за лечение на сухи или некротични рани, както и за предотвратяване на образуването на корички. Въпреки това те могат да бъдат неподходящи за влажни или ексудативни рани, тъй като могат да задържат излишна влага и да доведат до мацерация.

Пастите са по-плътни продукти, които съчетават предимствата на кремовете и мазилата. Те се използват за рани, изискващи продължителна хидратация и защита. Пастите са особено ефективни при лечение на хронични рани, тъй като осигуряват дълготрайна защита и хидратация на кожата.

Изборът на правилния тип крем за рани е от съществено значение за успешното лечение. Посъветвайте се с лекуващия ви лекар и той ще ви ориентира от какво се нуждаете.

Качество

Определянето на качеството на кремовете за рани е жизнено важен аспект от определянето на подходящото лечение. Качествените кремове за рани трябва да отговарят на няколко основни критерии, през които предстои да минем последователно.

Първият индикатор за качество е съставът на активните съставки в крема. Висококачествените продукти съдържат доказани активни вещества като антибиотици (напр. мупироцин), антисептици (напр. йодофори или сребърни съединения) или растителни екстракти с противовъзпалителни и антимикробни свойства.

Още нещо, липсата на потенциални алергени или дразнители (като различните синтетични аромати) е важна за минимизиране на риска от нежелани реакции.

На второ място, качеството на крема се определя и от неговата клинична ефективност. Кремът трябва да подпомага заздравяването чрез стимулиране на епителизацията, намаляване на възпалението и предотвратяване на инфекциите.

Клиничните проучвания, подкрепени с богати научно удостоверени данни, са основният начин за доказване на тези ефекти. Продукти, които са преминали през стриктни клинични изпитвания и имат одобрение от различни регулаторни органи с международен характер, често предлагат и най-високото възможно качество.

Още нещо, което не бива да пренебрегвате, е факторът безопасност. Продуктите с висок стандарт са произведени в съответствие с добрите производствени практики и имат ясно обозначен срок на годност. Освен това те са преминали дерматологични тестове за поносимост върху различни типове кожа, което е важно за предотвратяване на дразнения или алергични реакции.

Кремът трябва да се нанася лесно, да осигурява равномерно покритие и да поддържа оптимална влажност на раната. Продукти, които не оставят мазни следи и не предизвикват мацерация на кожата, са за предпочитане.

Да определите качеството на един крем за рани, невинаги е лесна задача. Особено когато не сте професионалисти. Именно затова ви съветваме да се доверявате на медицинските специалисти. Те ще ви насочат единствено към доказани продукти, които ще ви свършат работа и ще гарантират безопасността ви.

Концентрацията

Концентрацията на активните съставки в кремовете за рани влияе пряко върху ефективността и безопасността на лечението. Точната концентрация е от съществено значение за постигането на терапевтичния ефект, като в същото време минимизира риска от странични реакции.

Концентрацията на активните вещества (като антибиотици, антисептици или противовъзпалителни агенти) трябва да бъде точно определена и съобразена с вида и сериозността на раната.

Нека вземем за пример антибактериалният крем мупироцин. Той често се използва в концентрации от 2%, което е достатъчно за ефективното елиминиране на патогенни бактерии, без да се предизвиква токсичност.

Антисептичните кремове с йодофори може да варират от 1% до 10%. По-високите концентрации са подходящи за по-тежки инфекции, но могат да предизвикат дразнене при по-чувствителна кожа.

Запомнете! Оптималната концентрация на активната съставка трябва да бъде достатъчно висока, за да гарантира ефективността. Но не толкова висока, че да увеличи риска от странични ефекти.

Сребърните кремове например, използвани за лечение на изгаряния, обикновено съдържат 1% сребърен сулфадиазин. Концентрацията може да ви се струва ниска, но тя е прецизирана така, че да бъде ефективна срещу широк спектър от бактерии. По-високите концентрации обаче биха могли да доведат до токсичност и редица системни странични ефекти.

Концентрацията на активната съставка е важен фактор и при определянето на дозировката и честотата на прилагане. Кремовете с по-висока концентрация обикновено изискват по-рядко приложение, докато по-леките продукти редовно се прилагат по-често за поддържане на терапевтичния ефект.

Това е особено важно при хроничните рани. Там продължителната употреба на крема може да увеличи риска от кумулативна токсичност. Именно затова трябва да се внимава с дозировката.

В крайна сметка концентрацията на крема трябва да бъде съобразена с индивидуалните нужди на пациента. Те включват типа кожа, наличието на алергии, общото здравословно състояние и др.

Да, можете да си купите крем за рани от аптеката без рецепта. Най-добре обаче преди това се посъветвайте със своя лекар.

Как да използвате крема си за рани възможно най-добре?

Добре, вече знаете всичко необходимо за кремовете за рани. Вашият лекар със сигурност ще ви инструктира точно как да използвате конкретния продукт, който ви е изписал. Въпреки това обаче и ние искаме да ви дадем няколко основни съвета, които да ви помогнат да оптимизирате лечението си.

Употреба

Употребата на крем за рани изисква внимателно спазване на основни стъпки, за да се гарантира ефективността на лечението и да се предотвратят усложнения. Правилната употреба на крема не само подпомага по-бързото оздравяване, но и минимизира риска от инфекция и други неблагоприятни реакции.

Преди да нанесете крем за рани, е от съществено значение да почистите и подготвите раната. Измийте ръцете си с топла вода и сапун, за да избегнете пренасянето на бактерии. Почистете раната с физиологичен разтвор или чиста вода, за да отстраните всякаква мръсотия, кръв или мъртва тъкан. Изсушете леко областта с чиста марля или мека кърпа.

За да избегнете замърсяване на крема, когато го нанасяте, използвайте стерилна марля или чист памучен тампон. Приложете тънък и равномерен слой върху раната, като избягвате натрупването на прекалено голямо количество. Това може да затрудни циркулацията на въздух и да забави заздравяването. Уверете се, че кремът е добре разпределен по цялата повърхност на раната.

След като нанесете крема, покрийте раната със стерилна превръзка или марля, ако е необходимо. Това ще предпази раната от допълнително замърсяване и ще подпомогне запазването на влажната и благотворна за оздравяването среда. Превръзката трябва да бъде сменяна редовно, обикновено веднъж дневно или в случай на замърсяването или намокряне.

Редовното наблюдение е ключово за ефективните резултати. Следете състоянието на раната за признаци на инфекция като зачервяване, подуване или отделяне на гной. Ако забележите влошаване на състоянието, консултирайте се с медицински специалист.

Винаги се консултирайте с лекар или фармацевт преди употребата на нов крем. Това важи особено ако имате алергии или хронични заболявания. Спазването на инструкциите за употреба, описани на опаковката на продукта, е ключово за безопасността и успеха на лечението.

Съхранение

За да поддържате крема си за рани ефикасен, трябва да знаете как да го съхранявате. Разбира се, всичко това ще бъде описано в листовката на продукта. Има обаче някои основни правила, които е добре да спазвате.

Съхранявайте мехлемите на хладно и сухо място, далеч от пряка слънчева светлина и източници на топлина. Прекомерната топлина може да доведе до разграждане на активните съставки и унищожаването на продукта.

Винаги се уверявайте, че тубата или контейнерът са плътно затворени след употреба. По този начин ще предотвратите както замърсяването, така и изсъхването.

Не съхранявайте крема си в хладилник, освен ако това не е изрично указано в неговото описание. Замразяването може да промени консистенцията и ефикасността на продукта, тъй като ще промени свойствата на неговите съставки.

Жизнено важно е да изградите у себе си едно добро разбиране на сроковете за годност. Използването на кремове за рани преди изтичането на срока им на годност е от решаващо значение за безопасността и ефективността. Ето защо…

С течение на времето активните съставки в кремовете могат да загубят своята ефикасност. А това в крайна сметка ще опорочи или най-малко обезсмисли приложението им във вашето лечение.

Още нещо изключително важно! Мехлемите с изтекъл срок на годност могат да се замърсят с бактерии или плесени. Тези зловредни агенти могат да причинят инфекции, вместо да ги предотвратят. И в крайна сметка да влошат състоянието ви…

Именно затова винаги проверявайте датата върху опаковката на крема преди употреба. Изхвърлете всеки продукт, чийто срок на годност е изтекъл. Не бихте пили лекарства, които не са обезопасени, нали?

Спазвайте тези предпазни мерки и ще си подсигурите безопасно и ефикасно лечение. Правилното тестване за алергии, правилното съхранение на мазилата и спазването на срока на годност са прости, но изключително важни стъпки към ефективната грижа за раните.

 

Е, надяваме се нашето ръководство да ви е било от полза!

А сега, след като вече знаете всичко необходимо за кремовете за рани и техните особености, както ви обещахме, ще споделим с вас и няколко от най-добрите предложения сред разнообразието от продукти на пазара в момента…

1. НАТУРФАРМА ЦИКАТРИДИНА


Започваме с един от най-популярните медикаменти за третирани на рани. Съставът на продукта представлява амалгама от полезни вещества, комбинирани по възможно най-ефективния начин. Сред тях са: течен парафин, цетостеарилов алкохол, масло от сладък бадем, полиоксиетилен, стеарил етер, глицерин, сорбитол 70%, силиконово масло, хлорхексидин диглюконат 20%, имидазолидинил карбамид, натриев хиалуронова киселина, динатриев EDTA, ВНТ. Основният ефект от това мазило обаче се получава благодарение на хиалуронова киселина мукополизахарид, която е широко разпространена в тъканите на тялото. Преди всичко тя стимулира заздравяването на кожата и минимизирането на остатъчните белези. Опаковката съдържа 60 гр. от продукта.
Купи сега

2. ЙОДАСЕПТ


ЙОДАСЕПТ унгвент е друго чудесно мазило, което подпомага заздравяването на различни наранявания. Това е широкоспектърен антисептичен продукт, който предпазва нараняването от вируси, бактерии и гъбички. Когато се намаже, този продукт разчита на трайното си въздействие. То се получава благодарение на продължителното отделяне на йода от комплекса. Продуктът се нанася два пъти дневно директно върху раната, като може да се комбинира и с превръзка. Имайте предвид, че при силно възпалени или влажни наранявания, превръзката трябва да се подменя относително често. Основната съставка в този продукт е дезинфекциращият йод. Помощните вещества включват Макрогол 400 и Макрогол 4000. Тази опаковка съдържа 90 гр. крем.
Купи сега

3. А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ А.Х.


А-ДЕРМА са произвели чудесен ултра възстановяващ и успокояващ крем – ЕПИТЕЛИАЛ А.Х. Тази опаковка съдържа 40 мл от този концентриран и ефективен продукт. В неговия състав влизат редица вещества, които са внимателно дозирани, за да ви гарантират безопасност и ползотворност. В основата на мазилото залягат кълновете от Овес Rhealba, които притежават успокояващи и антииритативни свойства. Този продукт се използва за наранявания по лицето и тялото, които са по-скоро повърхностни. С негова помощ се минимизират остатъчните следи, които остават по епидермиса след различни драскотини и медицински процедури. Кремът ускорява възстановяването на кожата и предотвратява белезите.
Купи сега

4. ДЕРМАЗИН


Представяме ви ДЕРМАЗИН КРЕМ – още един изключително популярен продукт за борба с нараняванията. Този крем залага на положително въздействие на сребърния сулфадиазин при концентрация от 1 %. Веднъж дневно трябва да покривате наранения участък с между 2 мм и 4 мм крем. Този продукт се съсредоточава върху борбата с бактериите и инфекциите. При нанасяне сулфадиазинът се разгражда в раната и сребърните йони се освобождават постепенно. Ефектът е обезопасяването на средата и подпомагането на заздравяването. Кремът се препоръчва за третиране на изгаряния и други подобни кожни наранявания. Опаковката съдържа 50 гр. от продукта.
Купи сега

🔒 Този продукт е заключен! 🔒

Този продукт е на едно от последните места, но може да се окаже най-подходящият за вас. Въведете вашия e-mail адрес, за да го отключите!

Loading...

5. SVR Cicavit DM


Cicavit DM е продукт на SVR и представлява гел, чието въздействие се съсредоточава върху зарастването на рани и обезвреждането на белезите. Гелът се използва преди всичко за третиране на постоперативни рани. Неговата формула включва силно концентрирани и внимателно подбрани силикони, които да подпомогнат бързото заздравяване на тъканите. Текстурата на гела не е нито влажна, нито лепкава. С нейна помощ се създава фина защитна бариера, която пази раната влажна и ѝ позволява да зарастне пълноценно. По този начин сърбежът се облекчава, а белезите се избягват. Разфасовката на този продукт съдържа 15 гр. от гела.
Купи сега

6. КАЛМИДЕРМ


За десерт ви предлагаме КАЛМИДЕРМ КРЕМ в опаковка от 40 гр. Този продукт се използва при леки наранявания и има успокоителен и възстановителен ефект. Може да се обърнете към него в случай на слънчеви изгаряния, обриви, екземи и суха кожа, изпръхване от студ и вятър, повърхностни драскотини, ужилвания от насекоми и т.н. В състава на крема влизат множество натурални растителни продукти, които имат многовековно доказано успокоително въздействие върху кожата. Медикаментът подхранва и хидратира външния слой на кожата и по този начин ускорява възстановяването. Този крем не е създаден за тежки наранявания. При леките кожни нарушения обаче може да бъде особено полезен на своя потребител.
Купи сега

Рейтинг
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА BESTO.BG

Абонирайте се и научавайте първи за нови и непубликувани продукти! БЕЗПЛАТНО Е 😉

Приятели, радваме се, че стигнахте дотук.

Опитахме се да покрием всичко най-важно, но е много вероятно да сме пропуснали нещо, затова сте тук вие, да ни поправите. Оставете коментар с вашия опит при избора на подобен тип продукти, препоръчайте продукт, който използвате, или просто ни напишете какво ви беше най-полезно да прочетете.

Всеки коментар е изключително ценен както за нас, така и за всички потребители.

Подобни

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван!