7-те Най-Добри Електрожени
Няма един процес на заваряване, който да бъде подходящ за всичко – така че трябва да се обмислят всички основни процеси и да се разгледат техните възможности и предимства.
Така ще можете да свържете процесът към специфичните си нужди.
Все пак когато става дума за заваряване избирането на правилният електрожен за работата е толкова важно, колкото и техниката на заваряване.
Видът на електрожена трябва да е съобразен с конкретните процеси и нужди, защото няма универсален електрожен, който да става за всичко.
Притеглете предимствата и недостатъците на различните процеси за заваряване и за работата, за която най-често ще използвате електрожена си, за да направите възможно най-добрия и информиран избор.
Процеси на заваряване
Най-използваните процеси на заваряване са заваряване в инертна защитна газова среда с плътен топящ се електроден тел (накратко МИГ заваряване), електродъгово заваряване в инертен газ с нетопящ се електрод (накратко ТИГ заваряване) и заваряване с обмазани електроди (накратко РЕД заваряване).
Всеки от процесите си има своите предимства и ограничения и е по-подходящ за определени приложения.
Няма универсален процес, който да става за всички видове заварки.
МИГ заваряване
Използва се плътен топящ се електроден тел, който се подава автоматично с постоянна предварително зададена скорост. Дъгата, създадена от електрическият ток между основния метал и електродът топи втория и го свързва с металната основа.
По този начин се образува силна заварка с отличен вид и минимална нужда от почистване.
МИГ заваряването е чисто, лесно и може да се използва за тънки и по-дебели метали.
Заваряване под слой от флюс
Подобно на МИГ, но се различава с това, че не се изисква защитна газова среда. Вместо това флюсът от електродът защитава дъгата от замърсяване.
Това е лесен, ефективен и ефикасен процес за заваряване, особено когато се работи на открито с мръсни материали или при по-силен вятър. Заваряването под слой от флюс се използва в строителството защото става бързо и лесно.
Както МИГ, така и заваряването под слой от флюс са лесни за научаване и могат да правят много чисти и силни заварки на стомана, алиминий и неръждавейка.
И с двата процеса могат да се заваряват материали тънки до .454 милиметра.
ТИГ заваряване
Дъгово заваряване в инертен газ, което използва нетопящ се електрод за да се направи заварка. Областта на заваряване е защитена от атмосферно замърсяване от инертен газ (обикновено аргон) и метал, въпреки че някой заварки, наричани автогенни, не се нуждаят от това.
Постоянното напрежение за заваряване произвежда енергия, която се предава по дъгата чрез колона от силно йонизиран газ и метални изпарения известни като плазма.
ТИГ заваряването е най-често използвано за заваряване на малки участъци на легирана стомана, неръждаема стомана и цветни метали като алуминий, магнезий и медни сплави.
Процесът гарантира на заварчика по-голям контрол над заварката пред другите процеси, което води до по-силни и качествени заварки.
ТИГ заваряването е сравнително по-сложно и трудно за овладяване от другите процеси, освен това е значително по-бавно.
РЕД заваряване
Ако сте се учили да заварявате преди години, вероятно сте използвали дъгов електрожен с обмазани електроди. Този процес се използва от дълги години и е един от най-популярните, особено за хоби и домашна работа.
При РЕД заваряването се използва електрическият ток, който протича в пролуката между металната основа и електрода, който се нарича обмазан електрод.
Процесът е особено ефективен за заваряване на повечето сплави и съединения и може да се извършва както на закрито, така и на открито.
Това е и най-евтиният метод за заваряване.
С него можете да направите здрава връзка дори между ръждиви и мръсни метали.
Въпреки това РЕД заваряването не може да се прилага за метали по-тънки от 1.214 милиметра, изисква честа смяна на електрода, излъчва значително количество пръски и изисква почистване на заварките след това.
Този процес е по-труден за научаване и прилагане, особено заради това, че трябва да се нацели и поддържа дъгата. Дъговите електрожени работят с прав, променлив и прав/променлив ток, като най-икономически изгодни са тези с променлив ток.
Използват се за заваряването на по-дебели метали.
Тези машини са отличен избор за фермери, хоби заварчици и хора, които искат да имат електрожен за поддръжка на дома.
Накратко за различните процеси на заваряване
МИГ заваряване
- Най-лесният за научаване процес – дори неопитни заварчици могат да правят сравнително прилични заварки.
- Заварки, които да минават контрол на качеството изискват много по-високи умения.
- Икономичен и бърз процес.
- Могат да се заваряват и по-тънки метали.
- Чисти заварки с нужда от минимално почистване.
- Трябва постоянно подаване на защитен газ, което прави процесът по-труден за използване на открито.
- Подходящо и за по-дебели метали.
Метали:
- Стомана.
- Неръждаема стомана.
- Алуминиеви сплави.
- Силициев бронз.
ТИГ заваряване
- Предоставя прецизни, висококачествени заварки.
- Предпочитано при тънки материали.
- Използва се при автомобилостроенето.
- Изключително чисти заварки без нужда от допълнително почистване.
- Електрожените от висок клас позволяват да се правят прецизни заварки с минимално нагряване.
- Изисква се променлив ток за заваряване на алуминий.
- Естетически красиви заварки, които изглеждат безшевни.
- Температурата може да се настройва чрез крачен педал.
- Най-трудният за научаване процес за заваряване.
Метали:
- Стомана.
- Неръждаема стомана.
- Алуминиеви сплави.
- Мед, месинг и други по-екзотични материали като титаний и магнезий.
Заваряване под слой от флюс
- Може да се използва с мръсни или ръждиви материали.
- Прилага се със или без защитен газов слой – подходящо за работа на открито.
- Възможно е получаването на по-криви заварки.
- Подходящо за по-дебели метали.
- Повече отлагания по метала след заваряване.
Метали:
- Стомана.
- Неръждаема стомана.
- Алуминиеви сплави.
РЕД заваряване
- Особено подходящо за работа на открито.
- Най-добрият избор за бързи ремонтни дейности.
- Бърза и лесна подготовка за работа.
- Отличен избор за начинаещи заварчици.
- Подходящ за заваряване на мръсни и ръждиви материали.
- Ефективни заварки дори и върху дебели метали.
Метали:
- Стомана.
- Неръждаема стомана.
- Чугун.
Кои фактори трябва да обмислите когато определяте своя бюджет?
Вероятно вече имате приблизителен бюджет за покупката.
Видът електрожен, на който ще се спрете трябва да е подходящ за изпълнението на нещата, по които работите най-често. Помислете си за крайната цел и обмислете възможността за увеличаване възможностите и приложенията на вашия електрожен.
Ще ви трябва ли повече мощност или ток в бъдеще?
Важно е да обърнете внимание на различните изисквания за ток и мощност и необходимия брой цикли, при които се постигат най-добрите резултати от работата.
В допълнение на първоначалната цена на електрожена, не забравяйте да включите разходи за аксесоари и консумативи, които ще са ви нужни в процеса на работа. Това включва защита при заваряване (шлем, ръкавици, яке и т.н.), както и газ, електроди и други консумативи.
Най-добрите електрожени
Сега вече сте по-добре запознати с процесите на заваряване – съответно можете да прецените кой е най-подходящ за вас и какъв електрожен да изберете. Има много модели на пазара – нека ви представим някои от най-добрите.
1. Електрожен MMA Steinhaus PRO-IW160M
Електроженът има заваръчен ток от 25 до 160 ампера и работи с електроди от 1.6 до 4 милиметра. Теглото му е 7.1 килограма. Моделът е мобилен, лек и компактен, но същевременно достатъчно мощен.
Има вграден вентилатор за охлаждане за още по-дълъг живот. Прави електродъгова ММА заварка.
Сред характеристиките му са термостатна защита при високо напрежение и висока стабилност на заваръчния ток при колебания в напрежението. Може да заварява рутил, основни метали и неръждаема стомана.
Кабелът за захранване е с дължина от 2 метра.
Купи сега
2. Инверторен електрожен TIGTAG MMA 280Pro-R
Този инверторен електрожен ви дава минимален разход на електроенергия и висока производителност. Настройва се изключително лесно и определянето на заваръчния ток е напълно безстепенно и прецизно.
Може да заварява материали като стомана, чугун, неръждаема стомана и други. Най-добре е да се използва за работи по поддръжка и ремонти, за домашни задачи и малки работилници.
Моделът има защита против залепване и прегряване, функция за стабилизиране на дъгата, защита при късо съединение, свръх ток и напрежение и работи с всички електроди с права и обратна полярност.
Купи сега
3. Електрожен Einhell BT-IW 150
Инверторен модел за полупрофесионална употреба. Заваръчният ток е до 150 ампера и работи с електроди от 1.6 до 4 милиметра.
Има вграден охлаждащ вентилатор за по-дълъг живот. Подходящ за ТИГ заваряване. Компактен дизайн с транспортна дръжка.
Захранващото напрежение е 230 волта, а напрежението на празен ход (без товар) е 80 волта. Теглото на електрожена е едва 5.8 килограма.
Купи сега
4. Заваръчен апарат Heinner VAS001
Инверторен ММА електрожен за хоби и домашна употреба.
Работи на 230 волта захранващо напрежение и има максимален ток на заваряване от 160 ампера. Възможност за регулиране интензитета на тока от 30 до 160 ампера.
Напрежението на празен ход е 67 волта. Работи с електроди от 1.6 до 4 милиметра.
Купи сега
5. Професионален заваръчен апарат Velt MMA 140
Този електрожен е инверторен ММА за професионална употреба. Разполага с много предимства пред други модели като например заваряване с всички видове електроди и широка гама материали – легирана и нелегирана стомана, неръждавейка, желязо, мед и други.
Моделът е здрав, надежден и лесен за поддръжка, но същевременно с малки и компактни размери. Има постоянен контрол на заваръчния ток и термична защита с вграден термостат.
Захранва се еднофазно от 230 волта и има максимален заваръчен ток от 140 ампера. Работи с електроди от 1.6 до 3.25 милиметра.
Теглото му е 4.3 килограма. В комплекта има включени аксесоари.
Купи сега
6. Електрожен с вентилатор Steinhaus Start PRO-EW140P
Моделът е ММА с вграден вентилатор за по-добро охлаждане и по-дълъг живот. Работи с максимален заваръчен ток от 140 ампера и захранващото напрежение е 230 волта.
Може да се поставят рутилови електроди от 1.6 до 3.2 милиметра. Теглото му е 15 килограма. Подходящ за хоби и домашна употреба, както и за работи по поддръжка.
Има възможност за непрекъснато регулиране на заваръчния ток. Защита от прегряване с контролна лампа. Захранващият кабел е с дължина от 2 метра.
Купи сега
7. Електрожен Proweld MINI160Pi
Инверторен електрожен с 60% по-компактни размери от останалите подобни размер. Има максимален заваръчен ток от 160 ампера, а захранващото напрежение е еднофазно на 230 волта.
Работи с електроди от 1.5 до 3.2 милиметра. Препоръчва се за заваряване на легирана и нелегирана стомана, неръждавейка, чугун, алуминий, мед и др.
Може да се употребява с основни и супер-електроди с всички видове покритие – рутилни, базови, неръждаеми и т.н. Може да се използва за поддръжка, ремонти, строителство, в производствени цехове, селското стопанство и др. Уредът има здрав корпус, изработен от пластмаса и метал, който е издръжлив и при тежки работни условия.
Купи сега
Инверторен ИЗА 190 – перфектното съотношение цена, качество и надеждност!
Проштавайте какво е ИЗА